Zainspirowałam się do napisania artykułu na temat aportu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ takie pytanie zadał mi ostatnio klient przed bezpłatną konsultacją. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i postanowiłam się tą wiedzą podzielić.
Aport w spółce z o.o. jest to wkład niepieniężny, który możemy wnieść do spółki zamiast kapitału pieniężnego. Może to być ułatwieniem dla przedsiębiorcy, który ma zasoby rzeczowe, np. w postaci towaru, a nie ma środków pieniężnych na ten cel.
Zgodnie z art. 158 § 1 k.s.h., jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia kapitału zakładowego ma być aport (w całości lub w części), umowa spółki powinna szczegółowo określać:
•przedmiot tego wkładu oraz jego wartość,
•osobę wspólnika wnoszącego aport,
•liczbę objętych w zamian udziałów,
•a także ich wartość nominalną.
Wniesienie aportu do spółki z o.o. jest możliwe jedynie wówczas, gdy zakładamy spółkę z o.o. u notariusza. Jeśli chcemy założyć spółkę z o.o. przez portal S24 możemy wnieść tylko wkład pieniężny. Jeśli spółka z o.o. została założona elektronicznie, a chcemy podwyższyć kapitał poprzez wniesienie aportu będzie to możliwe jedynie dzięki zmianie umowy spółki w formie aktu notarialnego.
Co możemy wnieść jako aport (wkład niepieniężny) spółki z o.o.:
1. Prawa rzeczowe
•Prawo własności rzeczy ruchomych i nieruchomych
•Udział w częściach ułamkowych we współwłasności rzeczy
•Użytkowanie wieczyste lub udział w prawie
•Przedsiębiorstwo lub jego zorganizowane części
•Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
2. Prawa obligacyjne
•Prawa udziałowe (udziały w spółkach z o.o. i akcje) oraz prawa do papierów wartościowych
•Wierzytelności wspólnika względem osoby trzeciej
•Ekspektatywy podlegające przeniesieniu
3. Prawa majątkowe na dobrach niematerialnych
•Prawa własności przemysłowej oraz majątkowe prawa autorskie.
Co nie może być aportem?
1. Prawo niezbywalne
2. Świadczenie pracy
3. Świadczenie usług
4. Usługi świadczone przy powstaniu spółki
5. Wierzytelności przysługującej względem spółki (wierzytelności przysługujące względem spółki mogą być wniesione, jako aport do spółki tylko na podstawie potrącenia umownego)
6. Udzielone spółce pożyczki przez wspólnika ani przez osobę trzecią.
Wycena aportu
Obowiązek wyceny aportu, spoczywa na wspólniku, który chce wnieść aport. W odróżnieniu od przepisów dotyczących spółki akcyjnej, Kodeks spółek handlowych nie nakazuje, aby wartość wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością była poddana weryfikacji przez biegłych rewidentów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wspólnik zlecił kwestię wyceny wnoszonego aportu fachowcom, tj. biegłym rewidentom czy innym ekspertom, którzy określą wartość aportu.
Wycena aportu jest ważna z kilu powodów. Ze względu na odpowiedzialność, jaką ponosi wspólnik w przypadku zawyżenia wartości aportu. Jeśli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbycia w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład zobowiązany jest wyrównać spółce brakującą wartość. Zobowiązani solidarnie z nim są także członkowie zarządu, którzy wiedząc o zaniżeniu wartości wkładu niepieniężnego, zgłosili spółkę do rejestru. Skutkiem zaniżenia lub zawyżenia wartości aportu jest przyznanie nieadekwatnej wartości udziałów w kapitale zakładowym. Dla ustalenia wartości aportu miarodajny jest moment zawarcia umowy spółki/uchwalenia podwyższenia kapitału zakładowego.