Biuro Rachunkowe Radom, Księgowa Radom - Księgowość Radom                              

Minimalne wynagrodzenie pełni rolę zmniejszania nierówności dochodowej w Polsce i ochrony pracowników przed wykonywaniem pracy poniżej określonych stawek. W roku 2022 minimalna pensja za pracę brutto wynosiła 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa wynosiła 19,70 zł.

 W związku z inflacją wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę i trwającą od blisko roku wojną, zdecydowaliśmy o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń w 2023 r. Od 1 stycznia br. pensje minimalne wzrosły do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wzrosła z kolei z początkiem roku do 22,80 zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obecnie, od 1 stycznia br., minimalne wynagrodzenie wzrosło o 480 zł i wynosi 3490 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa została podniesiona z kwoty 19,70 zł na 22,80 zł. Rząd uzasadnia tę podwyżkę inflacją, która była wynikiem napaści Rosji na Ukrainę i trwającej wojny.

Od momentu przejęcia odpowiedzialności za losy państwa mówiliśmy wprost, że naszym celem jest przeprowadzenie reform, które znacznie poprawią sytuacje osób pracujących. Zależy nam, by pracownicy byli godnie wynagradzani. Nasze priorytety się nie zmieniają – mówi Marlena Maląg. 

Minimalna płaca zostanie podniesiona ponownie w 2023 r. Kolejna podwyżka ma nastąpić od 1 lipca br., kiedy to minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 zł.